Ciekawy przypadek dotarł do naszego laboratorium aż z Wrocławia. Była to macierz w komputerze do prac graficznych. RAID 0 został wykorzystany do zwiększenia wydajności transferu danych, ponieważ jego właściwością jest równoległy zapis na wszystkich dyskach w tym samym momencie. RAID 0 znacznie zwiększa wydajność ale niestety jest bardzo niebezpieczny. Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0 to do prawidłowej rekonstrukcji potrzebne są dane ze wszystkich dysków pracujących razem. We wspomnianej sytuacji doszło do upadku komputera. Niefortunnie podczas pracy sprzątaczka pociągnęła za kable i cały komputer po prostu się przewrócił. W wyniku tego wszystkie cztery dyski uległy uszkodzeniu.

Po sprawdzeniu okazało się że z dwóch dysków da się uzyskać pełne obrazy kopii posektorowej, w jednym dysku uszkodziły się głowice a w ostatnim zablokował się silnik. Tak wiec przy tym zleceniu mieliśmy naprawdę dużo pracy a przy okazji odzyskiwanie danych z dysków zarówno lekko uszkodzonych jak i poważne awarie i konieczność wymiany głowic oraz przekładanie talerzy. Na szczęście dla klienta po skopiowaniu pozostały dwa dyski które można było wykorzystać na części ponieważ dobór głowic do tego modelu dysków seagate jest bardzo utrudniony.

Cała operacja to prawie dwa tygodnie pracy, dość spore koszty i stres dla klienta oraz wynik 100% odzyskanych danych.

Ta historia mogła się jednak skończyć zupełnie inaczej ponieważ gdyby przy upadku doszło do uszkodzeń talerzy choćby w jednym dysku, danych nie udałoby się w ogóle uratować. Macierze RAID także wymagają systematycznych kopii zapasowych i są jak każde urządzenia podatne na awarie. Więcej możesz przeczytać w tym artykule o macierzach RAID.