Kolejna macierz RAID 5 składająca się z czterech dysków Seagate SAS trafiła w nasze ręce. Z opisu klienta wynikało, że początkowo awarii uległ jeden dysk. Wymiana tego dysku opóźniała się ze względów proceduralnych aż pewnego dnia serwer przestał działać a trzy z czterech dysków okazały się być uszkodzone. Aż dziw bierze, że po awarii pierwszego dysku nikt nie wpadł na pomysł wykonania kopii danych, ale tak to czasem bywa.

W dostarczonej macierzy, po analizie w naszym laboratorium odzyskiwania danych okazało się, że jeden z uszkodzonych dysków ma zeszlifowaną powierzchnię talerzy magnetycznych i odzyskanie danych z niego nie będzie możliwe w ogóle. Jeden dysk był sprawny więc szybko została  z niego wykonana kopia posektorowa, a pozostałe dwa dyski udało się zabezpieczyć po wielu godzinach pracy. Ze względu na specyficzny system plików serwera wirtualnego ESX wymagana była ręczna rekonstrukcja macierzy RAID 5 z wykonanych kopii trzech dysków. Dzięki konstrukcji macierzy RAID 5 istnieje możliwość odzyskania danych w przypadku braku jednego dysku z macierzy.

Macierz po wielu godzinach pracy została odtworzona a dane odzyskane w 99%. Nie udało się odtworzyć niektórych plików logów, ale mogło to być związane z pracą macierzy na już uszkodzonych dyskach i błędach zapisu w tym czasie.

Cała operacja zajęła 7 dni pracy, a klient miał w tej sytuacji naprawdę dużo szczęścia.